İmmobilizer Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

Haber İçeriği

İmmobilizer, 1990’lı yıllardan itibaren yeni üretilen çoğu araçta bulunan bir elektronik güvenlik önlemidir. Özellikle aracın yetkisiz kişiler tarafından çalınmasını önlemektedir. Sistem, anahtardaki bir çip ve araçtaki alıcıdan oluşmaktadır.

Anahtar kontağa takıldığında çipteki kod alıcı tarafından okunmaktadır. Ardından kod araçtaki kodla eşleşirse araç çalıştırılabilmektedir. Kodlar eşleşmezse araç çalışmamakta ve immobilizer devreye girmektedir. İmmobilizer’ın çalışma prensibi şöyledir.

 • Anahtar kontağa takıldığında, anahtardaki çip tarafından bir kod gönderilmektedir.
 • Alıcı, anahtardan gelen kodu okumakta ve araçtaki kodla karşılaştırmaktadır.
 • Kodlar eşleşirse immobilizer devre dışı bırakılmakta ve araç çalıştırılabilmektedir.
 • Kodlar eşleşmezse immobilizer devreye girmekte ve araç çalışmamaktadır.

İmmobilizer, aracınızın güvenliğini sağlayan önemli bir sistemdir. Özellikle bu sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli bakımları yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir sorunla karşılaştığınızda yetkili bir uzmana danışmanız önem arz etmektedir.

İmmobilizer’ın Faydaları

İmmobilizer, yetkili bir anahtar olmadan aracın çalışmasını engellemektedir. Böylece hırsızların aracı çalmasını zorlaştırmakta ve caydırıcı bir etki yaratmaktadır. Birçok sigorta şirketi, immobilizer takılı araçlara daha düşük primler sunmaktadır. Ayrıca İmmobilizer takılı bir araç sahibi, aracının çalınma riskine karşı daha az endişeli olmaktadır.

İmmobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

İmmobilizer arızası çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Arızanın kaynağını belirlemek için bir uzmana danışmak gerekmektedir. En yaygın immobilizer arıza nedenleri arasında ise şunlar yer almaktadır.

 • Anahtardaki çipin hasar görmesi veya arızalanması durumunda yeni bir anahtar yaptırmanız gerekmektedir.
 • Alıcının arızalanması durumunda, alıcının tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Aracın elektrik sisteminde arıza olması durumunda ise elektrik sisteminin kontrol edilmesi ve onarılması gerekmektedir.

İmmobilizer arızası yaşıyorsanız yedek anahtarınızı kullanmayı denemeniz ve aracınızı bir uzmana götürmeniz gerekmektedir. Araç çalışmayacağı için çekici çağırmanız gerekmektedir. İmmobilizer arızasını kendiniz gidermeye çalışmayın. Bu durum aracınıza daha fazla zarar verebilmektedir.

İmmobilizer Arızası Belirtileri

Çeşitli nedenlerden dolayı arızalanabilmektedir. İmmobilizer arızası belirtileri arasında şunlar yer almaktadır.

 • İmmobilizer arızalandığında, araç yetkili bir anahtar olmadan çalışmamaktadır.
 • Çoğu immobilizer sisteminde, bir sorun olduğunda yanacak bir anahtar uyarı ışığı bulunmaktadır.
 • İmmobilizer arızalandığında, marş motoru çalışmamakta ve bu nedenle araç çalışmamaktadır.
 • İmmobilizer arızalandığında anahtar araca takılamamakta veya döndürülememektedir.

Oto kiralama için Ankara’da en kaliteli seçenek için Fores Car Rental güvenle tercih edilebilmektedir. Ankara oto kiralama firması olarak uzun yıllardır en uygun araç kiralama hizmetlerini sunmaktadır. Ankara araç kiralama hizmeti için zengin bir araç filosu ile her ihtiyacı karşılamaktadır.

Günlük, haftalık, aylık araç kiralama Ankara seçeneklerinin yanı sıra pek çok özel ek hizmet de sunmaktadır.