Debriyajın Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Haber İçeriği

Debriyaj, aracınızın en önemli parçalarından biridir ve zamanla aşınarak bitebilmektedir. Debriyajın bitmesi, vites değiştirmeyi zorlaştırmakta ve aracınızın performansını düşürmektedir. Özellikle bu nedenle, debriyajın bittiğini belirtileri bilmek ve gerekli onarımları yaptırmak gerekmektedir.

Debriyajın bittiğini gösteren yaygın belirtiler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Aracınızı ilk çalıştırdığınızda veya vites değiştirirken titreme hissediyorsanız, bu debriyajın bittiğinin bir işareti olabilmektedir.
 • Debriyaj tam kavramazsa ve gaz pedalına bastığınızda motor devri yükselirken araç hızlanmıyorsa sorun var demektir. Debriyaj balataları aşınmış anlamına gelebilmektedir.
 • Vitesleri normalden daha zor veya sarsıntılı bir şekilde değiştiriyorsanız, debriyajda bir sorun olduğunun göstergesi olabilmektedir.
 • Debriyajdan yanık kokusu alıyorsanız, debriyajın aşırı ısındığının ve muhtemelen bittiğinin bir işareti olmaktadır.
 • Debriyaj pedalı normalden daha yüksekte kavramaya başlarsa, debriyaj balatalarının inceldiğinin bir göstergesi olmaktadır.

Eğer debriyajın bittiğinden şüpheleniyorsanız, bir uzmana danışmanız önemlidir. Debriyajın mutlaka düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi gerekmektedir. Özellikle bu aracınızın güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için önem arz etmektedir.

Debriyaj ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır;

 • Ani kalkış ve durmaktan kaçının.
 • Yokuşta kalkarken el frenini kullanın.
 • Debriyaj pedalına gereksiz yere basmayın.
 • Aracınızı aşırı yüklemeyin.
 • Debriyajınızı düzenli olarak kontrol ettirin.

Baskı Balata Biten Araba Nasıl Gider?

Baskı balata bitmiş bir araba bir dizi belirti göstermektedir. Debriyaj tam kavramazsa, vites değiştirirken vites kolunun “boşlukta” olduğu hissedilebilmektedir. Özellikle bu, motor devrinin vitese uymadığını ve aracın sarsılmasına neden olabilmektedir.

Yokuşta kalkarken, motor gücünü tekerleklere aktarmak için debriyaja daha fazla basmanız gerekmektedir. Baskı balata bittiğinde, bu işlem zorlaşmakta ve hatta imkansız hale gelebilmektedir. Debriyaj kavrama noktası da önemli bir nokta olmaktadır.

Debriyaj pedalına ne kadar bastığınızda motorun tekerleklere güç aktarmaya başladığı noktadır. Baskı balata aşındıkça kavrama noktası yükselmektedir. Yani debriyaj pedalına tam olarak basmadan motor devri yükselmeye başlamaktadır.

Baskı balata tamamen bittiğinde, sürtünmeden dolayı yanık kokusu alınabilmektedir. Özellikle bu da acil olarak durmanız ve arabanızı servise götürmeniz gereken bir durum olmaktadır.

Debriyaj Balatası Ömrü Ne Kadardır?

Debriyaj balatası ömrü, kullanım şartlarına ve sürüş tarzına göre 60.000 – 150.000 km arasında değişebilmektedir. Ortalama olarak bakıldığında ise 90.000 km civarında bir ömürden bahsedilebilmektedir.

Ancak bazı durumlarda debriyaj balatası 20.000 km gibi erken kilometrelerde bile bitebilmektedir. Debriyaj balatası ömrünü etkileyen faktörler arasında şunlar yer almaktadır.

 • Agresif sürüş tarzı balatanın ömrünü kısaltmaktadır.
 • Engebeli ve bozuk yollarda araç kullanmak da balatanın daha çabuk aşınmasına neden olmaktadır.
 • Fazla yüklü araç kullanmak da balatanın zorlanmasına ve ömrünün kısalmasına yol açmaktadır.
 • Kalitesiz ve orijinal olmayan balatalar daha çabuk aşınmaktadır.

Debriyaj Balatası Yolda Bırakır Mı?

Günümüzde debriyaj balatasının yolda bırakıp bırakmayacağı araç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Debriyaj balatası bittiğinde veya arızalandığında yolda kalmanıza neden olabilmektedir. Özellikle bu durum çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Ani güç kaybı, kontrolsüz vites değişimi ve hareket etme güçlüğü gibi çeşitli sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Debriyaj balatası tamamen bittiğinde aracınız hareket etmeyi bırakabilmektedir. Özellikle de yokuştayken veya kalkış yapmaya çalışırken aracın çalışmasını engelleyebilmektedir.

Ayrıca debriyaj balatası bittiğinde debriyaj pedalı zemine kadar inebilmekte ve geri gelmeyebilmektedir. Bu da aracın yolda kalmasına neden olabilmektedir.

Fores Car Rental, Ankara araç kiralama için profesyonel ve güvenilir bir oto kiralama firmasıdır. En uygun araç kiralama seçenekleri ile her ihtiyacı ve isteği karşılamayı başarmaktadır. Ankara Rent A Car firması olarak zengin araç filosu ve hizmet çeşitliliği ile de dikkat çekmektedir.