Avans Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

Haber İçeriği

Avans ayarı, benzinli motorlarda yanma odasındaki yakıt-hava karışımının en verimli şekilde yanmasını sağlamaktadır. Kritik bir işlem olarak bujinin ne zaman ateşleneceği ayarlanmaktadır. Özellikle doğru avans ayarı ile motor daha güçlü, daha verimli ve daha sessiz çalışmaktadır.

Ateşleme sistemi, hava-yakıt karışımının piston sıkıştırma strokunun sonuna doğru yanmasını sağlamak için bujiyi ateşlemektedir. Bujinin ateşlenmesi, motorun gücünü üreten gaz genişlemesine neden olmaktadır.

Ateşlemenin tam olarak ne zaman gerçekleşeceği ise avans açısı olarak adlandırılmaktadır. Avans açısı, piston üst ölü noktaya (ÜÖM) ulaşmadan önceki krank açısıyla ölçülmektedir.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Yeni nesil araçlarda avans ayarı motor çalışırken avans tabancası adı verilen özel bir alet ile yapılmaktadır. Özellikle bu alet, motorun ateşleme sistemine bağlanarak bujinin ateşleme zamanını hassas bir şekilde ayarlamaktadır.

Ayrıca avans ayarı, distribütördeki bir anahtar veya vida kullanılarak da yapılmaktadır. İşlem özel aletler ve bilgi gerektirdiğinden, genellikle kalifiye bir teknisyen tarafından yapılması gerekmektedir. Kısacası avans ayarı araç servise götürülerek bir uzman tarafından yapılmaktadır.

Ancak araç sahipleri kendileri de avans ayarı yapabilmektedir. Bunun için oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Avans ayarını kendiniz yapmak isterseniz şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak doğru avans açısını öğrenin.
 • Gerekli aletleri ve malzemeleri temin edin.
 • Motoru çalıştırın ve ısınmasını sağlayın.
 • Avans tabancasını motorun ateşleme sistemine bağlayın.
 • Kılavuzdaki talimatlara göre avans açısını ayarlayın.
 • Ayarı kontrol edin ve gerekirse tekrarlayın.

Avans ayarı yaparken dikkatli olmanız ve yanlış bir ayar yapmamanız gerekmektedir. Yanlış ayar yapmak motora ciddi zararlar verebilmektedir. Avans ayarı zamanla bozulabilmektedir. Aracınızın avans ayarının her 10.000 ila 15.000 kilometrede kontrol edilmesi ve ayarlanması gerekmektedir.

Avans Ayarı Bozuk Olursa Ne Olur?

Benzinli motorlarda ateşleme sisteminin en önemli unsurlarından biri avans ayarı olmaktadır. Özellikle bu ayar, bujinin ne zaman kıvılcım çakacağını ve hava-yakıt karışımının ne zaman yanacağını belirlemektedir.

Doğru avans ayarı, motorun en yüksek performans ve verimlilikle çalışmasını sağlamaktadır. Farklı nedenlerden dolayı avans ayarı bozulabilmektedir. Distribitörün aşınması, zamanlama zincirinin uzaması veya elektronik ateşleme sisteminde arıza olması gibi faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Avans ayarının bozulmasının bir dizi belirtisi bulunmaktadır. Özellikle bir aracın avans ayarı bozulduğunda şunlar meydana gelmektedir.

 • Avans çok erken olursa, piston yukarı çıkarken hava-yakıt karışımı hala yanıyor olabilmektedir. Bu da metal parçalara zarar verebilecek vuruntu sesine neden olmaktadır.
 • Avans çok geç olursa, hava-yakıt karışımı piston aşağı inmeye başladığında yanmaya başlamaktadır. Bu da güç kaybına ve motorun yeterince güçlü çalışmamasına neden olmaktadır.
 • Yanlış avans ayarı, motorun verimsiz çalışmasına neden olmaktadır. Özellikle bu da yakıt tüketiminde artışa yol açmaktadır.
 • Özellikle düşük devirlerde motor zorlanabilmekte ve tekleme olabilmektedir.
 • Yanlış avans ayarı, zararlı egzoz emisyonlarında artışa da neden olabilmektedir.

Avans Ayarı Kaç Derece Olmalı?

Doğru avans ayarı, motorun en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Avans açısı çok erken olursa, motor vuruntu yapabilmekte ve hasar görebilmektedir. Eğer açısı çok geç olursa da motor güçsüzleşmekte ve yakıt ekonomisi düşmektedir.

Avans açısı, motor tipine, yakıt türüne ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak, benzinli motorlarda avans açısı 5 ila 15 derece arasında değişmektedir. Aracınızın kullanım kılavuzunda size özel avans açısı değeri belirtilmektedir.

Ankara oto kiralama firması Fores Car Rental, en uygun araç kiralama seçenekleri ile hizmet vermektedir. Ankara’nın en zengin araç filosu ile oto kiralama için her isteği ve ihtiyacı karşılamayı başarmaktadır.

Araç kiralama Ankara sakinleri ve ziyaretçileri için çok keyifli ve güvenli hale gelmektedir.