Fren Hidroliği İkaz Lambası Nedir? Neden Yanar?

Haber İçeriği

Fren hidroliği ikaz lambası, fren sisteminde bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Genellikle kırmızı veya sarı renkte daire şeklinde bir simge ile gösterilmektedir. Özellikle bu lambanın yanması, sürücüyü fren sisteminin düzgün çalışmayabileceği konusunda uyarmaktadır.

İkaz lambası böyle bir durumda acil bir şekilde fren sisteminin kontrol edilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Fren Hidroliği İkaz Lambası Neden Yanar?

Hidrolik ikaz lambasının yanmasının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Fren hidroliği, fren sisteminin basınçlı bir şekilde çalışmasını sağlayan sıvıdır. Hidrolik seviyesi düştüğünde, fren sisteminin basıncı da düşmekte ve frenleme performansını olumsuz etkilemektedir.

Fren hidroliği seviyesinin düşük olması, fren hidroliği deposunda sızıntı olması veya balataların aşınması gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Fren sisteminde hava kaçağı olması da fren hidroliği ikaz lambasının yanmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca hava kaçağı, fren sisteminin basıncını düşürerek frenleme performansını olumsuz etkilemektedir. Fren hatlarının veya hortumlarının hasar görmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Fren sisteminde bulunan sensörler ise fren hidroliği seviyesi ve basıncı gibi parametreleri izlemektedir.

Ardından herhangi bir problem olduğunda sürücüyü uyarmak için fren hidroliği ikaz lambasını yakmaktadır. Bu sensörlerden birinin arızalanması da lambanın yanmasına neden olabilmektedir. ABS sistemi arızası da bir diğer önemli nedendir.

Ek olarak bu sistem, acil frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyen bir güvenlik sistemidir. ABS sisteminde bir arıza olması da fren hidroliği ikaz lambasının yanmasına neden olabilmektedir.

Fren Hidroliği İkaz Lambası Yanarsa Ne Yapmak Gerekir?

Eğer Fren hidroliği ikaz lambası yanarsa, en kısa sürede aracınızı güvenli bir yere park etmek ve sorunun kaynağını bulmaya çalışmak gerekmektedir. Fren hidroliği ikaz lambası yandığında yapılabilecekler arasında şunlar yer almaktadır.

  • Fren hidroliği deposunun kapağını açarak seviyesini kontrol edin. Seviye düşükse, fren hidroliği ekleyin ve lambanın sönüp sönmediğini kontrol edin.
  • Fren sisteminde hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Hava kaçağı olduğunu düşünüyorsanız, aracınızı bir servise götürerek tamir ettirmeniz gerekir.
  • Arızalı sensörler, bilgisayarlı bir teşhis cihazı ile tespit edilebilir. Arızalı sensörleri bir servise götürerek değiştirebilirsiniz.
  • ABS sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorsanız, aracınızı bir servise götürerek tamir ettirmeniz gerekir.

Fren Hidroliği İkaz Lambası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkaz lambası yanarsa görmezden gelmemek, fren hidroliği seviyesini düzenli olarak kontrol etmek gerekmektedir. Fren sisteminde herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, aracınızı bir servise götürerek kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Ankara araç kiralama firmaları arasında yer alan Fores Car Rental, uzun yıllardır oto kiralama hizmeti vermektedir. En uygun araç kiralama fiyatları ve en zengin araç filoları ile araç kiralanabilmektedir. Ankara Rent A Car firması ile iletişime geçerek dilediğiniz süre boyunca güvenle araç kiralayabilirsiniz.