Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Haber İçeriği

Araç motor suyu, motorun soğutulması ve optimal çalışma sıcaklığının korunması için hayati önem taşımaktadır. Motor suyunun eksilmesi ise çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sorundur. Göz ardı edilmemesi gereken bir durum olarak neden eksildiği oldukça merak edilmektedir.

Motor suyunun eksilme nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Motor suyu eksilmesinin en yaygın nedeni sızıntılardır. Sızıntılar, radyatör, hortumlar, conta, su pompası veya termostat gibi bileşenlerde meydana gelebilmektedir.
 • Motor aşırı ısındığında veya aracın uzun süre yüksek devirlerde kullanılması durumunda motor suyu aşırı buharlaşabilmektedir. Bu da suyun eksilmesine neden olabilmektedir.
 • Yanlış tipte soğutma sıvısı kullanmak veya suyla yeterince seyreltilmemesi, donmaya veya aşırı ısınmaya neden olabilmektedir. Motor suyunun eksilmesine yol açabilmektedir.
 • Üst kapak contası veya silindir contasının hasar görmesi, motor suyu ve yağın karışmasına neden olabilmektedir. Motor suyu eksilmesine bu da yol açabilmektedir.

Motor Suyunun Eksildiğini Nasıl Anlarsınız?

Günümüzde motor suyunun seviyesini kontrol etmenin en kolay yolu soğutma sıvısı seviye göstergesini kullanmaktır. Soğuk motorla, seviyenin göstergenin “Min” ve “Max” işaretleri arasında olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Motorun altında radyatörün ve hortumların etrafında sızıntı olup olmadığını kontrol ederek motor suyu kontrol edilebilmektedir. Yeşilimsi veya pembe renkli su lekeleri sızıntının bir işareti olabilmektedir.

Motor aşırı ısındığında, gösterge panelindeki hararet göstergesi kırmızı bölgeye girebilmektedir. Böyle bir durumda, aracı hemen durdurmak ve motoru soğumaya bırakmak gerekmektedir.

Motor Suyu Azalırsa Ne Yapmalı?

Motor suyu azalırsa ne yapmalı? Sorusu, böyle sorunla karşılaşan araç sahipleri tarafından oldukça merak edilmektedir.

 • Sızıntı bulduysanız, sorunun kaynağını belirlemek ve onarmak için bir uzmana danışmanız gerekmektedir.
 • Soğutma sıvısı seviyesi düşükse, uygun tipte ve oranda antifriz ile karıştırılmış soğutma sıvısı eklenmelidir. Seviyeyi “Max” işaretine kadar yükseltmek gerekmektedir.
 • Kullanım kılavuzunda önerilen tipte ve oranda soğutma sıvısı kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.
 • Motor suyunun seviyesini ve sızıntıları düzenli kontrol etmek, sorunun erken teşhis ve onarımına yardımcı olmaktadır.

Araç Motor Suyuna Normal Su Konur Mu?

Araç motoruna normal su koymak acil durumlarda bir çözüm olabilmektedir. Ancak uzun vadede tavsiye edilmemektedir. Bunun birkaç sebebi bulunmaktadır.

 • Kireçlenme
 • Donma
 • Paslanma
 • Etkili Soğutma Sağlayamama

Aracınızın motor soğutma sistemi için en iyisi, üreticinin önerdiği antifriz ve su karışımı olmaktadır. Özellikle bu karışım, motorunuzun optimum şekilde soğutulmasını ve korunmasını sağlamaktadır. Farklı tipte antifrizler bulunmaktadır.

Aracınız için hangi tip antifrizin uygun olduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz. Antifriz ile karıştıracağınız su için distile su veya demineralize su kullanmanız gerekmektedir. Musluk suyu kullanmak, kireçlenme ve diğer problemlere yol açabilmektedir.

Fores Car Rental, Ankara araç kiralama firması olarak öncü bir konumda bulunmaktadır. Düzenli bakımı ve temizliği yapılan araçlarla kusursuz bir oto kiralama hizmet sunmaktadır. Zengin araç filosu ile en uygun araç kiralama çözümlerini sunmaktadır. Ankara oto kiralama için farklı sürelerde araç kiralamak mümkün olmaktadır.